
Aardpeer of topinamboer is een plant oorspronkelijk afkomstig uit Noord Amerika en wordt in Europa vooral in Frankrijk al vanaf de 17de eeuw verbouwd. Het is een plant uit de familie van de zonnebloemen, het geslacht Helianthus. In een warme zomer geeft de plant ook overvloedig gele bloemen.
Deze plant levert zoete ondergrondse knollen op. Deze kan men rauw geraspt in salades eten, smaakt dan licht naar noten. Maar de knollen kunnen ook gekookt worden. Dan hebben ze niet echt veel smaak , maar lijken op melige aardappels.
Eenmaal geoogst drogen de knollen snel uit, het is dus een ideale groente om in een apart hoekje in je moestuin te zetten (Apart betekent nu ook letterlijk apart. Want als je deze knollen vrij plant hebben ze de neiging overal in je tuin te voorschijn te komen). Na de eerste vorst zijn de knollen de hele winter te oogsten.
In Nederland wordt hij beginnend in oktober, maar hoofdzakelijk in november en december aangeboden.
GEBRUIK
-
In soep met andere groente als doperwten of peulvruchten
-
Gefrituurd of gebakken als aardappels.
-
In stoof(-vlees)gerechten
-
In ovenschotels met prei en walnoten of met broccoli of champignons en oude kaas
-
Om zoetzuur mee te maken
-
Rauw in zeer dunne schijfjes als salade
-
Gekookt met wat citroensap of azijn
Gestoomde aardpeer en prei met een boternotensaus.
- 1/3 kilo aardpeer
- 1 stevige prei
Schrob de aardpeer goed schoon, spoel het goed na. Snij de aardpeer in plakjes.
Was ook de prei en snij deze helemaal op in ringetjes.
Leg de prei onderin een stoommaand en de aardpeerplakjes erop. Stoomtijd iets meer dan 15 minuten. Schenk de saus er over.
Boternotensaus
- 50 gram boter ( mag ook geklaarde boter zijn)
- 1 eetlepel fijn gehakte hazelnoten
- Wat kruidenzout
Verwarm de boter op een zacht vuur. Voeg de noten toe en laat alles zachtjes een minuut of vijf sudderen. Breng op smaak met kruidenzout.